sobota, 10 września 2011

HMB

HMB:
jest metabolitem aminokwasu zwanego leucyną. Organizm wytwarza około 0.2-0.4 g HMB każdego dnia, w zależności od codziennej podaży białka, a dokładnie leucyny. Z leucyny tworzy się ketoizokapronian (KIC), zaś KIC dzięki enzymowi zwanemu dioksygenazą ketoizokapronianową przekształcane jest do HMB. HMB wydaje się być konwertowane głównie do beta-hydroksy-beta-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA). HMG-CoA jest z kolei używany do produkcji cholesterolu wewnątrz komórek. Jest to istotne dla komórek mięśniowych ze względu na to, iż nie mogą one korzystać z cholesterolu znajdującego się w krwiobiegu.
I tu właśnie pojawia się błędne pojmowanie istoty HMB. Nie wykazano, jakoby HMB bezpośrednio hamowało rozpad białka, a z już na pewno przyczyniało się do jego syntezy. W badaniu przeprowadzonemu w 1997 przyjrzano się skutkom podawania wysokich dawek HMB owcom (1). Ku zdziwieniu, HMB nie posiadało żadnego wpływu zarówno ani na katabolizm ani też na anabolizm. Co więcej, nie działało ono w normalnych warunkach.
Różnica pomiędzy testami przeprowadzonymi na owcach i ludziach polega na tym, iż u ludzi dodano trening o wysokiej intensywności. Badania sprawdzające wpływ suplementacji HMB w połączeniu z treningiem siłowym pokazały przyrost siły i beztłuszczowej masy mięśniowej. Dla przykładu wystarczy wziąć jedno z pierwszych opublikowanych badań dotyczących stosowania HMB i treningu siłowego (2).
W pierwszym badaniu, 41 osobnikom podawano HMB w trzech różnych ilościach (0, 1.5 lub 3.0 g HMB/dzień) dodając do tego dwie różne ilości białka (normalną, 117 g/dzień i wysoką, 175 g/dzień). Grupa trenowała przez 1.5 h trzy razy w tygodniu przez okres 3 tygodni. W drugim zaś, 28 osób dostawało bądź 0 bądź 3.0 g HMB/dzień i wykonywało trening siłowy przez 2-3 h 6 dni w tygodniu przez okres 7 tygodni.
W pierwszym badaniu, HMB znacząco zmniejszyło wywołany treningiem rozpad tkanki mięśniowej zmierzony dzięki sprawdzeniu zawartości 3-metylhistydyny w moczu w czasie pierwszych 2 tygodni treningu (poziom 3-metylhistydyny jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, co dzieje się z tkanka mięśniową w czasie treningu; związek pojawia się w krwiobiegu jedynie wtedy, gdy dochodzi do rozkładu białka kurczliwego, podczas gdy testy dotyczące równowagi azotowej odzwierciedlają wszystkie białka, nie tylko mięśniowe). W porównaniu do osób, którym nie podawano HMB, poziom fosfokinazy kreatynowej obecnej w osoczu również został zmniejszony dzięki suplementacji HMB. W badaniu drugim, w porównaniu do grupy placebo beztłuszczowa masa mięśniowa wzrosła znacząco u osób suplementujących się HMB w 2 i 4-6 tyg. badania.
Podobne wyniki uzyskano u mężczyzn i kobiet (3), jak również w przypadku biegów długodystansowych (4). Wszystkie badania wykazały zmniejszony rozkład tkanki mięśniowej oraz wzrost efektywności treningu. Mówiąc 'efektywność treningu' mam na myśli fakt, iż wydawało się, że HMB wzmaga działanie treningu w odniesieniu do wspomagania wzrostu siły i rozmiarów. Dla mnie osobiście to znacząca różnica. HMB nie indukuje niczego, czego organizm normalnie by nie robił (tak jak w przypadku androstenediolu), lecz w zamian, wspomaga ono ciało w tym, co już próbuje ono zrobić. Można by nazwać HMB substratem, który przynosi znaczące korzyści, jeśli organizm ma jego braki. W przeciwnym razie, jak w badaniu z owcami, w żadnym stopniu nie przyczyni się ono do wzrostu umięśnienia.
(...) jak HMB wpływa na siłę i masę mięśniową? Nie dzieje się to przez anabolizm i wydaje się też nie dziać bezpośrednio poprzez mechanizm działania antykatabolicznego. Jak przypominasz sobie wspomnianą wcześniej ścieżkę metabolizmu leucyny, zauważysz, że losem podanego HMB jest głównie HMG-CoA jako substrat do syntezy cholesterolu. Wydaje się, iż owa synteza może być krokiem, który ogranicza szybkość naprawy błony komórkowej po intensywnym treningu. Wpierw kilka słów o cholesterolu.
Cholesterol jest składnikiem około 13% błony komórkowej. Odgrywa on integralną rolę w kontrolowaniu płynności błony komórkowej. Jakiekolwiek uszkodzenia błony wpłynęłyby z pewnością na potrzebę cholesterolu i stąd też zainicjowałyby jego syntezę wewnątrz komórki mięśniowej tak, aby wykorzystać go do naprawy uszkodzonej błony. (...)
Trening siłowy, zwłaszcza powtórzenia ekscentryczne bądź negatywne, są przyczyną uszkodzeń komórek mięśniowych. Najnowsze dane wskazują, iż najwcześniejsze zajścia powiązane z uszkodzeniem są mechanicznie indukowane i oparte przede wszystkim na naciągnięciu sarkomeru (błona komórki mięśniowej). (...) Uważa się, że nadmierne naprężenie umożliwia przerwanie błony komórkowej, co może usposabiać zajście hydrolizy białek strukturalnych prowadzące do rozkładu miofibrylli. Zapalenie, jakie pojawia się po uszkodzeniu, przyczynia się do niszczenia białka mięśniowego (..).
W badaniach pokazujących wpływ HMB na rozpad tkanki mięśniowej, różnice pomiędzy grupą stosującą HMB a grupą placebo zdają się zanikać z upływem czasu. Odzwierciedla to fakt, że jeśli mechanizm cholesterolowy jest prawdą, HMB służy usprawnianiu wzrostu u szczurów tylko wtedy, gdy błona komórkowa stanowi jedyny czynnik ograniczający integralność. Jawi się to zwłaszcza w czasie pierwszych trzech tygodni nowego programu treningowego bądź też programu, do którego nie zdążyliśmy przywyknąć. Potem, gdy mięśnie staną się oporne na kolejne uszkodzenia wymuszane prze dany program treningowy, suplementacja HMB traci s
woją przydatność. 



HMB
  • przyśpiesza przyrost beztłuszczowej masy ciała
  • przyspiesza redukcję poziomu tkanki tłuszczowej
  • znacznie poprawia siłę
  • przeciwdziała zniszczeniom mięśni, minimalizuje redukcję białek oraz pomaga w naprawie tkanki mięśniowej
  • zwiększa efektywność spożywanych białek
  • stymuluje organizm do czerpania energii z zapasów tłuszczowych
1. Co to jest HMB?
HMB (B-hydroxy-B-metylomaślan) jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który powstaje w organizmie z leucyny (jeden z aminokwasów).

2. Jak działa HMB?
HMB (B-hydroxy-B-metylomaślan) jest skuteczną alternatywą dla niedozwolonych środków dopingujących - wspomaga przyrost tkanki mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.
Organizm człowieka po każdym wytężonym wysiłku, przy długotrwałym stresie oraz w wyniku nieodpowiedniej diety wywołuje proces kataboliczny niszczący białka mięśniowe redukując w ten sposób masę mięśniową.
Aby temu przeciwdziałać, mechanizm obronny człowieka wytwarza kwas hydroksymetylomasłowy, popularnie zwany HMB.
Jego zadanie to obrona białek mięśniowych przed rozpadem oraz stymulowanie do czerpania energii z zapasów tłuszczowych, dzięki czemu następuje szybsza i pełna regeneracja mięśni, a zarazem znaczna redukcja tkanki tłuszczowej.
HMB znacznie zwiększa efektywność spożywanych białek.
Stosując HMB można ograniczyć dobowe spożycie białka nawet do 1 grama na kilogram wagi ciała, przy zachowaniu podobnych rezultatów jak podczas diety wysokobiałkowej.

3. Co można osiągnąć stosując HMB?
Działanie HMB nie powinno być w żadnym wypadku porównywane z działaniem kreatyny, które jest bardzo szybkie i silne, lecz po kilku tygodniach słabnie. Stosowanie HMB daje przede wszystkim gwarancję stałego i długotrwałego przyrostu masy mięśniowej, ponieważ nie dochodzi tu do uwodnienia komórek mięśniowych, a przyrost masy podyktowany jest syntezą (budowaniem) nowej tkanki mięśniowej.
Stosując HMB można osiągnąć około 1-2 kg beztłuszczowej masy mięśniowej w przeciągu 6 tygodni przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Zatem już po pół roku może nastąpić trwały przyrost od 4 - 8 kg beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz